MUDr. Alena Ženčárová, MBA – primárka oftalmológie v Centre jednodňovej zdravotnej starostlivosti Diamond Medical v Nových Zámkoch, hovorí o ochorení a operáciách sivého zákalu oka.

Čo znamená ak má niekto sivý zákal oka?

Jedná sa o zakalenie šošovky. Zdravá šošovka je číra, vekom, ochoreniami a vplyvom vonkajších faktorov sa zakaľuje až ostáva čiastočne alebo úplne nepriehľadná. Človeku sa postupne zhoršuje videnie, stráca cit pre farby. Pri neliečení prichádza postupne k úplnej slepote.

Je potrebné sivý zákal operovať, nedá sa to liečiť inak?

Jediná účinná liečba je v súčasnosti operácia. Ale netreba sa toho báť. Jedná sa o približne 15 minútový bezbolestný zákrok.

Pacienti Vás poznajú ako bývalú primárku Oftalmologického oddelenia vo FNsP v Nových Zámkoch. Prečo ste zmenili zamestnávateľa?

Toto rozhodnutie vo mne dozrievalo postupne. Pre súčasného zamestnávateľa som najskôr pracovala na čiastočný úväzok, až neskôr som sa rozhodla odísť z fakultnej nemocnice úplne a venovať sa pacientom iba v Diamond Medical Centre.

Čo bol hlavný dôvod na zmenu?

Vo Fakultnej nemocnici v Nových Zámkoch som pracovala ako lekárka 20 rokov, z toho posledných 8 rokov ako primárka oftalmologického oddelenia. Očné lekárstvo prešlo v posledných 10-15 rokoch veľmi prudkým rozvojom, ktorý aj v súčasnosti pokračuje. Tento rozvoj je spôsobený novými technológiami, ktoré veľmi spresňujú diagnostiku a prispievajú k bezpečnejším operačným výkonom s lepšími výsledkami. Problémom je, že tieto nové technológie sú drahé. Ako je všeobecne známe, naše štátne zdravotníctvo na tom nie je finančne dobre a nestíha držať krok so svetovým pokrokom.

Teraz máte k dispozícii kvalitnejšie prístroje ako vo fakultnej nemocnici?

Momentálne používam prístrojové vybavenie, ktoré patrí k absolútnej svetovej špičke. Bežne využívame napríklad počítačom riadenú peroperačnú navigáciu. Častokrát nemajú takéto vybavenie k dispozícii na svojich pracoviskách ani moji zahraniční kolegovia zo Západnej Európy, s ktorými sa stretávam na kongresoch. Treba si uvedomiť, že oko je veľmi citlivý orgán. Ak chceme dosiahnuť čo najlepší pooperačný výsledok, je mimoriadne dôležitá každá stotina milimetra. Dnešná oftalmológia je doslova závislá od kvalitných prístrojov, na ktoré sa môže lekár spoľahnúť.

Ak sa chce dať pacient operovať v súkromnom centre, bude to podstatne drahšie ako v štátnej nemocnici?

Tu Vám musím oponovať. Na operačné výkony máme zmluvy so všetkými zdravotnými poisťovňami. Pacient platí iba 35 eur za kompletné oftalmologické vyšetrenie vrátane OCT prípadne sonografického vyšetrenia, pretože ambulantné vyšetrenia nám zdravotné poisťovne nehradia.
Ak sa pacient rozhodne pre operáciu sivého zákalu s použitím základnej vnútroočnej šošovky, tak za operáciu neplatí vôbec nič. Presne tak isto ako v štátnych nemocniciach. Vieme však pacientom ponúknuť aj šošovky s doplatkom, ktoré sú kvalitnejšie. Vzhľadom na to, že sa jedná o doživotný vnútroočný implantát, pacienti si väčšinou vyberú šošovku s doplatkom. Na presnú implantáciu týchto šošoviek je však vhodné mať nové technológie, preto sa tieto nadštandardné šošovky s doplatkom v štátnych zariadeniach veľmi nepreferujú. Preto vzniká dojem, že v štátnych zariadeniach je operácia oveľa lacnejšia ako u nás.

Akú výhodu prinášajú nadštandardné šošovky pre pacienta?

Sú kvalitnejšie a významne znižujú potrebu nosenia okuliarov po operácii.

Koľko u vás zvyčajne pacient dopláca za operáciu sivého zákalu?

Najčastejšie sa pacienti rozhodnú pre šošovku s doplatkom 100 eur. Táto šošovka má pre pacienta oproti základnej viacero výhod a máme s ňou veľmi dobré skúsenosti. Ja ceny doplatkov za operácie neurčujem, je to záležitosť manažmentu, ale ceny sú nastavené voči pacientom veľmi korektne. Dostanú za nie veľký doplatok výraznú hodnotu v podobe záruky nadštandardných šošoviek a prevedenie operačného výkonu pomocou najmodernejších technológií.

Ako sa k vám pacient môže dostať?

Ak pacientovi jeho oftalmológ zdiagnostikuje sivý zákal a odporučí operáciu, pacient sa u nás telefonicky alebo osobne objedná na predoperačné vyšetrenie na presný termín. Väčšinou k nám chodia pacienti z okresov Nové Zámky, Komárno a Nitra, ale stále častejšie máme pacientov aj zo vzdialenejších častí Slovenska, ktorí chcú byť operovaní u nás na základe odporúčania našich bývalých pacientov.

Koľko pacientov ste už počas svojej kariéry operovali?

Čo sa týka operácií sivého zákalu, je to približne 11 tisíc operácií. Z tohto počtu bolo 2 tisíc operácií realizovaných na mojom súčasnom pracovisku v Diamond Medical Centre v Nových Zámkoch.

Ktorí operatéri okrem Vás ešte operujú v Diamond Medical Centre?

Operácie sivého zákalu oka u nás robím iba ja.

Nemôže sa teda stať, že pacienta bude vo Vašom centre operovať nejaký začínajúci operatér?

Určite nie. Všetky operácie vykonávam iba ja.

Venujete sa iba problematike sivého zákalu?

V našom centre sa špecializujeme hlavne na problematiku sivého zákalu a liečbu vysokého vnútroočného tlaku laserom.

Musí sa aj lekár s Vašimi skúsenosťami ešte vzdelávať?

Samozrejme, neustále. Ako som už spomínala, oftalmológia zažíva v posledných rokoch výrazný rozvoj. Rozširujú sa nám možnosti ako vieme pacientom pomôcť. Ak chceme tieto možnosti využívať, musíme neustále sledovať svetový vývoj. Pravidelne navštevujem slovenské odborné podujatia, ale je nevyhnutné aj cestovať do zahraničia. Každoročne sa zúčastňujem hlavného európskeho oftalmologického kongresu. V minulom roku sa konal v Lisabone. Okrem toho som vlani absolvovala študijné pobyty vo Švajčiarskom Lugane a v Barcelone.