Zelený zákal vás nemusí pripraviť o zrak

Aktuality

Glaukóm, ľudovo nazývaný aj zelený zákal sa často spája s vysokým vnútroočným tlakom a je najčastejšou príčinou nezvratnej slepoty na celom svete.

O zelenom zákale - ochorení, ktoré možno máte a ani o tom neviete, sme sa porozprávali s MUDr. Henrietou Vida, oftalmologičkou z Nových Zámkov.

Pani doktorka, vieme, že sa dlhodobo venujete problematike glaukómu a vysokého vnútroočného tlaku. Čo znamená glaukóm?
Glaukóm sa ľudovo nazýva aj zelený zákal, ale je tiež známy ako „tichý zlodej zraku“, pretože prichádza bez toho, aby pacient čokoľvek pozoroval. Na celom svete žije s glaukómom približne 60 miliónov ľudí a žiaľ až polovica takto chorých o svojom ochorení nevie a postupne prichádza o zrak. Toto ochorenie je bohužiaľ stále častejšie. Predpokladá sa, že do roku 2020 bude mať zelený zákal na celom svete 80 miliónov ľudí.
Glaukóm je tzv. chronická progresívna optická neuropatia, čiže stále sa zhoršujúce poškodenie zrakového nervu s postupnou nezvratnou stratou zraku. Najčastejšie sa vyskytuje u pacientov s vysokým vnútroočným tlakom, u diabetikov, pri ochoreniach kardiovaskulárneho systému alebo pri užívaní kortikosteroidov. Častejšie sa vyskytuje u ľudí nad 60 rokov a v prípade ak sa toto ochorenie vyskytlo u príbuzných pacienta.

Ako sa glaukóm prejavuje?
Toto ochorenie je zákerné v tom, že sa vyvíja pomaly, nebolí, je bez výrazných príznakov. Až polovica pacientov nevie o tom, že má glaukóm. Zistia to žiaľ až vtedy, keď prídu o 40% zraku.

Ako mu teda môže pacient predísť?
Kľúčovú úlohu v boji s glaukómom zohráva včasné a presné stanovenie diagnózy a včasná liečba. Nezastupiteľnú úlohu majú pravidelné prehliadky u očného lekára s kontrolou vnútroočného tlaku. Stanovenie diagnózy je ale často veľmi náročné a zdĺhavé. Ja často hovorievam pacientom, že diagnóza glaukómu sa skladá ako puzzle. Nutná je dôkladná anamnéza, biomikroskopické vyšetrenie predného segmentu oka a vyšetrenie očného pozadia, gonioskopia - vyšetrenie komorového uhla, OCT vyšetrenie zrakového nervu, vrstvy nervových vlákien sietnice aj gangliových buniek v makule a perimetrické vyšetrenie zorného poľa.

Dokáže dnešná medicína pacientom s glaukómom zachrániť zrak?
Vo väčšine prípadov áno. Liečba je zameraná na zníženie vnútroočného tlaku a tým spomalenie progresie ochorenia. S liečbou ale treba začať čím skôr - je celoživotná a vyžaduje spoluprácu pacienta s lekárom.

V čom spočíva liečba glaukómu?
Jedinou možnosťou liečby glaukómu v súčasnosti je zníženie vnútroočného tlaku. Väčšinou je to aplikácia očných kvapiek. Moderná liečba zahŕňa tiež bezbolestné laserové zákroky. Pri neúspechu týchto metód nasleduje operačný zákrok. Progresia ochorenia sa dá tiež spomaliť zdravým životným štýlom a pravidelným pohybom (chôdza, plávanie, bicyklovanie, jogging 3-4x do týždňa).
Pacienti s glaukómom si niekedy musia kvapkať troj až štvorkombináciu kvapiek každý deň a v pravidelných intervaloch, liečba je trvalá a nie je možné ju prerušiť - inak hrozí strata zraku.

V čom spočíva liečba laserom?
Medzi najmodernejšie metódy liečby glaukómu patrí Selektívna laserová trabekuloplastika (SLT). Jedná sa o krátky a bezbolestný ambulantný zákrok, ktorý je vhodný ako liečba prvej voľby (čiže v čase, keď pacient ešte nemá nasadené kvapky), ale aj vtedy ak už pacient má nasadenú lokálnu terapiu vo forme očných kvapiek. Pomocou tejto metódy sa „vyčistia“ odtokové kanáliky v oku, a tým sa uľahčí cirkulácia tekutiny v oku tak ako je to prirodzené pre zdravé oko. Nepoškodzujú sa okolité tkanivá a nie sú známe žiadne nežiadúce účinky. Vykonáva sa väčšinou v dvoch sedeniach asi s mesačným odstupom. Efekt tejto liečby môže odznieť po 1-2 rokoch. Ak sa tak stane a príde k opätovnému zvýšeniu vnútroočného tlaku, tento zákrok sa dá bezpečne zopakovať už po 1 roku.

Aká účinná je liečba laserom?
K zníženiu hodnôt vnútroočného tlaku po SLT dochádza minimálne u 80% pacientov. Liečbe glaukómu pomocou SLT sa v Diamond Medical v Nových Zámkoch venujem 2 roky. Touto metódou som odliečila už stovky pacientov. Na základe doterajších výsledkov môžem povedať, že u mnohých pacientov s glaukómom sa podarilo výrazne redukovať až vysadiť liečbu kvapkami. U niektorých pacientov síce nepríde k redukcii doterajšej liečby, ale po SLT zákroku príde k poklesu výkyvov vnútroočného tlaku počas dňa, čím sa predchádza poškodzovaniu očného nervu.
SLT je vhodná aj u všetkých pacientov, ktorí netolerujú liečbu kvapkami pre lokálne alebo celkové nežiadúce účinky, prítomnú alergickú reakciu na kvapky alebo pre pacientov s finančnými problémami (pre doplatok na kvapky). Vhodná je aj u žien s glaukómom pred plánovanou graviditou (aby sa mohli vysadiť lokálne antiglaukomatiká) a môže sa vykonávať aj počas tehotenstva.

Ako sa vie pacient dostať na laserový zákrok a koľko to stojí?
Laserová metóda SLT je dostupná v Diamond Medical Centre jednodňovej zdravotnej starostlivosti v Nových Zámkoch, kde používame laser najnovšej generácie. Sme jedno z mála pracovísk na Slovensku, ktoré má skúsenosti s touto modernou liečbou glaukómu. Zákrok je hradený všetkými zdravotnými poisťovňami, čo znamená, že v Diamond Medical je pre všetkých pacientov úplne bezplatný.
Pacienti sa k nám na SLT zákrok dostanú na základe odporučenia ich oftalmológa, ktorý následne po zákroku kontroluje vnútroočný tlak a manažuje ďalšiu liečbu. Tento zákrok je vhodný pri glaukóme s otvoreným komorovým uhlom, teda pre väčšinu pacientov. Iba pri malom percente pacientov táto liečba neúčinkuje, ale aj u nich je tento zákrok bez nežiadúcich účinkov.

Čo by ste odporučili pacientom, ktorým záleží na ich zraku?
Čo sa týka glaukómu, je to jednoznačne prevencia s meraním vnútroočného tlaku aj keď ma nič nebolí. S prichádzajúcimi prvými okuliarmi na čítanie po 40-ke prichádza aj možnosť na komplexné očné vyšetrenie, a tým na včasné podchytenie zeleného zákalu. Včasná diagnóza a liečba Vám totiž môže zachrániť zrak.
Váš internetový prehliadač je zastaralý

Pre správne zobrazenie stránky si prosím aktualizujte svoj interentový prehliadač. Aktualizovať prehliadač

×